Reszereszell prawa miejskie uzyskało w lipcu 1337 r. Sto lat wcześniej drewnianą strażnicę założyli tutaj Krzyżacy. Nazwa Reszel ma pochodzenie staropruskie.

W Gigizyckożycku oprócz takich zabytków jak Zamek Krzyżacki z XIV w., Twierdzy Boyen z XIX w., i Wieży Ciśnień z przełomu XIX i XX w. warto też zobaczyć Most Obrotowy na Kanale Łuczańskim.

Chagizycko twierdza boyenrakterystyczna twierdza o kształacie gwiazdy znajduje się w zachodniej części Giżycka. Budowę twierdzy zaporowej na "przesmyku pod Lecem" pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin zlecił król pruski Fryderyk Wilhelm IV aby uzupełnić wschodniopruską linię obronną na Wielkich Jeziorach Mazurskich.


Wilczym Szańcwilczy szaniec w gierlozyem określa się kwaterę główną Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w latach 1941 - 1944. Znajduje się 8 km od Kętrzyna na wschód od wsi Gierłoż.


Uiwonicz zdrojzdrowiskowa miejscowość Iwonicz Zdrój położona jest w odległości ok. 20 km od Krosna w Beskidzie Niskim. Teren ten już w XVI w. został opisany przez nadwornego medyka Stefana Batorego.

W świeta lipka sanktuarium maryjneodległości ok. 17 km od Kętrzyna na Mazurach leży wieś Święta Lipka. W miejscu tym znajduje się jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce. Według legend i podań wszystko zaczęło się prawdopodobnie w XIV w.

Gotycbazylika sw jerzego w ketrzynieka Bazylika św. Jerzego w Kętrzynie zbudowana została w latach 1359 - 1407. Początkowo jednonawowy kościół włączono w system obwarowań miasta.