Gczeladz galeria sztuki wspolczesnej elektrowniaaleria Sztuki Współczesnej "Elektrownia" została otwarta w dawnych zabudowaniach należących do kopalni węgla kamiennego "Saturn", która rozpoczęłą swoją działalność w Czeladzi w latach 60-tych XIX w.

Leśustron lesny park niespodzianekny Park Niespodzianek w Ustroniu został otwarty w  2002 r. Na powierzchni 15 hektarów znajduje się ponad 3,5 km specjalnie przygotowanych edukacyjnych ścieżek dla zwiedzających.

Ogrogrodzieniec miniaturowy park kolejowyodzieniec znany jest wszystkim z ruin zamku leżącego na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd. Niedaleko tego zabytku znajduje się tutaj też Miniaturowy Park Kolejowy, który na pewno ucieszy każde dziecko.

Inmikolow slaski ogrod botanicznywentaryzacja przyrodnicza przeprowadzona w 1996 r. w Mokrem, będącym sołectwem Mikołowa wykazała, że zachowały się tutaj unikatowe elementy środowiska naturalnego. Rok później zrodził się pomysł by utworzyć na tym terenie ogród botaniczny.

myslowice centrum pozarnictwaHistoria Centrum Pożarnictwa w Mysłowicach sięga lat 70-tych XX w. Jego siedzibą stały się zabudowania dawnej Agentury Emigracyjnej, które przeznaczono na obóz dla Niemców i Górnoślązaków podejrzanych o współpracę z okupantem.

Pierwgliwice palmiarniasze wystawowe szklarnie na terenie parku miejskiego w Gliwicach powstały w 1880 r. W 1924 r. odbyła się tutaj wielka wystawa roślin egzotycznych, wśród których znalazły się też i palmy.

Przejżarki zespół stodółeżdżając przez Żarki - miejscowość położoną ok. 7 km od Myszkowa natkniemy się na zabytkowy Zespół Stodół. Jest to kompleks ok. 30 budynków pochodzących z II p. XIX w. i z początku XX w.